jąc wiary temu, by było to możliwe... A jednak. Choć coraz więcej czynników przykłada się do tego, iż środowisko naturalne jest powoli degradowane, a naukowcy biją na alarm, iż mamy niewiele czasu na uratowanie Ziemi, to działania proekologiczne są coraz bardziej popularyzowane. Mowa tutaj nie tylko o ruchach wegańskich czy wegetariańskich, ale też o czymś, co w oczywisty sposób może wpłynąć na stan środowiska. Energia odnawialna to temat coraz szerzej komentowany i coraz łatwiej dostępny dla przeciętnego Kowalskiego, któremu fotowoltaika jeszcze dziesięć lat temu najpewniej nie mówiła nic. Dzisiaj natomiast, kolektory słoneczne są coraz częściej spotykane i widywane nawet w małych miasteczkach i wsiach. To bardzo dobry znak, wskazujący, że nasza świadomość się podnosi i że leży nam na sercu dobro natury - mamy przecież tylko jedną Ziemię.
Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
Przecież dają one tak wiele korzyści
Pewnie nie raz widzieliśmy u naszych sąsiadów na dachach domów pięknie prezentujące się kolektory słoneczne. I na pewno sami zapragnęliśmy też je mieć. Przecież dają one tak wiele korzyści, choć na początku trzeba się trochę wykorzystywać. Jednak co to znaczy, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie korzyści. Po pierwsze na pewno sporo na tym zaoszczędzimy, jeśli chodzi o energię elektryczną. Przecież słońce nie każe nam płacić i wciąż daje nam za darmo swoje promienie. Po drugie energia odnawialna jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, będzie z pewnością finansowana przynajmniej po części, więc kupienie paneli będzie nas o wiele mniej kosztować. Po trzecie fotowoltaika to naprawdę ciekawe zagadnienie, w które powinniśmy się zagłębić i o wiele lepiej poznać. Dzięki temu sporo się dowiemy na temat naszego środowiska i tego, jak technika wychodzi naprzeciw dbaniu o naszą naturę. Na pewno nam się to wszystko spodoba i będziemy chcieli sami dowiedzieć się czegoś więcej. W każdym razie już dzisiaj poszukajmy, co nam może naprawdę dać fotowoltaika i czy powinniśmy się tym zainteresować.
Starasz się segregować śmieci już dawno
Czy masz już dość ciągłego wysłuchiwania z mediów, że globalne ocieplenie postępuje, środowisko naturalne stoi niemal na krawędzi zagłady, a my, ludzie, kompletnie nic z tym nie robimy i żyjemy tak, jakbyśmy mieli w zapasie co najmniej pięćdziesiąt podobnych planet? Słuchanie tego typu przekazu może denerwować, co więcej - nerwy są słuszne, jeśli jesteś człowiekiem, który naprawdę dba o planetę i nie robi nic, co mogłoby jej w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Starasz się segregować śmieci, już dawno przeszedłeś na wegetarianizm, a Twoja żona i córka nawet nie lubią naturalnych futer? Punkt dla Ciebie. Ale co, jeśli możesz zrobić coś jeszcze, zarówno dla środowiska, jak i całej swojej rodziny? Fotowoltaika to coś, co na pewno Cię zaintryguje. Kolektory słoneczne widziałeś pewnie niejednokrotnie, być może nawet zastanawiałeś się nad instalacją podobnych u siebie? Jeśli tak, to z pewnością jesteś odpowiedzialnym człowiekiem i wiesz, że energia odnawialna i jej stosowanie pomoże nie tylko naturze, ale także Twojemu domowi (oraz portfelowi), uniezależniając go od dostaw prądu z innych źródeł.