ierwszym plusem jest oczywiście zmniejszenie potrzeb cieplnych budynku i ograniczenie pracy głównego źródła ciepła. Kolektory słoneczne, które zastosujemy przekładają się bezpośrednio na ograniczenie zużycia paliwa lub energii elektrycznej.
Drugą zaletą jest najniższy koszt wytworzenia ciepła. Praca instalacji solarnej wymaga minimalnych nakładów energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pompy obiegowej i sterownika. Najniższe koszty wytwarzania ciepła przez kolektory słoneczne, w praktyce mogą oznaczać np. najniższe koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Innym ważnym plusem jest także ekologia. Fotowoltaika zdecydowanie przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.
Energia odnawialna to inwestycja ma długie lata, a zakup ten mimo dużych kosztów początkowych posiada szereg zalet.
Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody
Ceny prądu mogą często przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, wiele osób podczas budowy lub modernizacji budynku bierze pod uwagę alternatywne źródła energii. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca jest przyjazna środowisku i darmowa. Dodatkowo pomaga ograniczyć produkcję smogu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest fotowoltaika oraz kolektory słoneczne. Czym różnią się te dwa sposoby wykorzystania energii słonecznej? Dzięki panelom słonecznym pozyskujemy energię elektryczną, czyli prąd stały, natomiast kolektory słoneczne zmieniają promieniowanie w ciepło. Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody najlepszym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwoli właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą poza sezonem grzewczym. Panele fotowoltaiczne polecane są dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie energii elektrycznej oraz w sytuacjach gdzie, jako główne źródło ciepła do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła. Zarówno kolektory słoneczne jak i panele fotowoltaiczne montowane są na dachu oraz są bardzo podobne do siebie.
Dlatego też w domach mieszkalnych po
fotowoltaika umożliwia człowiekowi otrzymywanie energii promieni słonecznych, oraz przemianę tej energii w energię elektryczną. Koszt uzyskania takiej energii jest dużo tańszy. Dlatego też w domach mieszkalnych po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych pozyskiwany prąd elektryczny jest znacznie tańszy. Montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów: Musimy dokonać zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera. Inwerter umożliwia nam zmianę prądu stałego w prąd zmienny. Do tego musimy jeszcze doliczyć wydatek na montaż paneli fotowoltaicznych.
Kolektory słoneczne są to urządzenia, które umożliwiają przemianę energii promieni słonecznych na ciepło. Energia promieni w kolektorze przekazuje swoją energię nośnikowi ciepła. Tym nośnikiem może być gaz (powietrze) lub płyn (woda lub glikol).
Ze względu na ochronę środowiska energia odnawialna obecnie zyskuje coraz większe znaczenie. Źródłem tej energii może być woda (fale morza, rzeki, pływy morza), wiatr (elektrownie wiatrowe), Słońce, energia geotermalna (pozyskiwana z głębi ziemi), energia aerotermalna (pozyskiwana z powietrza), energia hydrotermalna (pozyskiwana z wody), Energia może być także pozyskiwana ze spalania biomasy.
Jak to działa?
Fotowoltaika? Modne hasło, ale z czym to się je? Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, i to wszystko jedno czy chodzi o postać pod tytułem kolektory słoneczne, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.